מערך שיעור ליום ההוקרה לפצועי צה"ל – כיתות ג'-ו'
משך: שיעור אחד (45–60 דקות)
למערך המותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן
מטרות השיעור:
- להכיר את המשמעות של יום ההוקרה לפצועי צה"ל.
- לעורר הזדהות והבנה כלפי אנשים שנפצעו כדי להגן על מדינת ישראל.
- לעודד מחשבה על ערכים של עזרה, אמפתיה, כוח רצון ותקווה.
פתיחה (10 דקות)
שאלה פתוחה לדיון בכיתה:
"מה זה פצוע צה"ל? האם שמעתם פעם סיפור על חייל שנפצע?"
הקרנה קצרה (עד 3 דקות): דוקותיים: עדי דואגת לחיילים הגיבורים שנפצעו במלחמה"
מצורף קישור לתוכנית של כאן 11, לגבי מערך התמיכה בפצועי צה"ל – מתאים לצפייה עד דקה 2:22.
החלק הראשון חושף בעדינות את הפצועים, ואת העובדה שהם מקווים להחלים ולחזור חזרה בגבורה לצבא.
שאלות על הלוח – לענות המחברת או לדיון, תלוי בקשב של הכיתה-
- מה הרגשתם כשראיתם את הסרטון? (לתווך את את המושג "פצוע צה"ל" ומה ההבדל בין סתם פצוע
- מה מייחד את הפצועים שלנו?(בסרט הם אומרים שמחכים לחזור לחברים וליחידה שלהם)
- למה קבעו יום מיוחד לכבוד פצועי צה"ל? (כי מי שנפצע עשה זאת למען המדינה- ואנחנו רוצים להכיר תודה)
- מה לדעתכם עוזר לפצועים להמשיך הלאה? (הערכה, הכרה באומץ ובגבורה שלהם. עזרה במה שצריך, מה עוד?)
משימת כתיבה אישית (10 דקות)- כותרת מתוך עיתון ידיעות אחרונות:

ניתן לחלק לכיתה כטקסט עם שאלות:
(הציטוט מייצג רצון של לוחם שכבר הקריב למען המדינה את היכולת לראות, כאשר לחם בעזה.
ועדיין ממשך לקצות לתת ולתרום לה. מבהיר שהגיבורים האמיתיים הם אלו שחושבים על הנתינה גם כשחווים משבר. — כוח רצון שבאמצעותו מדביק השראה סביבו. וכן ראוי לציון המאמץ של המדינה לאפשר לו בעזרת מכשיר מיוחד, ובני שירות שמאפשרים לו להתגבר על הפציעה שלו)
- קראו את הכותרת של הכתבה. מה היא מספרת לנו על החייל מתן לוי?
- האם השם של החייל , מתאים למה שמספרת הכתבה?
- מה מרגש ומיוחד בכתבה?
- מה אנחנו יכולים ללמוד ממנה?
משימות קבוצתיות (25 דקות)
התחלקות ל-3–4 קבוצות. או ל4 תחנות שהתלמידים עוברים בינהם:
- כתיבת מכתב תודה לחייל פצוע:
עמדה עם מעטפות ודפים- התלמידים כותבים מכתבי עידוד חיזוק ואיחולי החלמה לחיילים פצועים. את המכתבים ניתן להעביר למחלקת שיקום באחד מבתי החולים בארץ.
- הכנת שלט כיתתי מושקע- לתלות מחוץ לבית הספר:
יצירת שלט ובו טקסט שמביע הערכה תמיכה והוקרה: תודה לגיבורים שלנו, אומרים תודה, מצדיעים לכם

מורה יכול/ה לעבור בין הקבוצות ולהכווין לפי הצורך.
משימת בית – בחירה מתוך שתי אפשרויות
ראיון משפחתי:
שאלו את אחד מההורים, סבא/סבתא: האם הכירו חייל שנפצע? מה קרה לו? מה הוא עושה כיום?
סיום (5 דקות)
השמעת שיר "בית לחזור" של עילי בוטנר ופצועי צה"ל
לינק לשיר
שיחה מסכמת:
- מהו "בית" בשביל הפצועים?
- מה נותן להם תקווה? ומה יכול לתת לנו תקווה?
הצעות להרחבה:
- ניתן להזמין לכיתה פצוע צה"ל שיספר את סיפורו (אם אפשרי לוגיסטית).
- אפשר להפוך את התוצרים הכיתתיים (כרטיסים, מכתבים, פוסטרים) לתערוכה בבית הספר.



