איך מתגעגעים למקום שלא היית בו?

קהל יעד: כיתות ג-ו
(מערך לתיכון על נאומי המפקדים במלחמת ששת הימים; מערך לתיכון על שירי מלחמת ששת הימים)
משך השיעור: 60–90 דקות
מצגת
מטרות השיעור
- התלמידים יכירו באופן בסיסי את משמעות יום ירושלים
- התלמידים יכירו את היחס לירושלים לאורך הדורות.
- התלמידים יבטאו את הקשר האישי שלהם לירושלים באמצעות פעילות יצירתית.
ציוד נדרש (מצורף להדפסה מהירה כנספח)
- הדפסת כרטיסיות לתחנות עם תמונות ושאלות
- דפי טקסט קריאה ושאלות הבנה
- דפי "אבנים ירושלמיות"
- טושים ודבק
פתיחה – דיון במליאה
המורה פותחת ברקע שמכוון ללוחות זמנים:
העם היהודי גר בארץ ישראל מאז שיצא ממצרים. לפני כ־2,000 שנה הרומאים כבשו את ירושלים, החריבו את בית המקדש, והגלו (העבירו את האנשים ממקומם למדינה אחרת) היהודים התפזרו לארצות שונות בעולם. מאז ועד הקמת מדינת ישראל, יהודים חיו במקומות רבים ורחוקים.
פניה לכיתה:
- אילו מקומות אתם מכירים שבהם חיו יהודים לאורך הדורות? מאיזה מדינות הגיעו הסבים שלכם או ההורים שלהם? (מרוקו, ארה"ב, תימן, אתיופיה, פולין, רוסיה, עיראק, ספרד, צרפת, גרמניה ועוד.)
למרות שהיהודים היו רחוקים מאוד מירושלים, ונולדו ילדים, נכדים ונינים שכבר לא ראו את ירושלים בעצמם, הם המשיכו לזכור אותה ולהתגעגע אליה.
שאלות לדיון
- איך אפשר להתגעגע למקום שלא היית בו?
- איך עם שלם מצליח לזכור מקום במשך 2,000 שנה?
חלק א׳ – תחנות חקר
איך זכרו את ירושלים במשך 2000 שנה?
התלמידים מתחלקים לקבוצות. כל קבוצה מקבלת תחנת חקר ובה:
- שתי תמונות
- קטע מידע קצר
- שאלות לדיון.
(כרטיסים מוכנים להדפסה מצורפים כנספח)
תחנה 1 – שבירת הכוס בחופה
תחנה 2 – "לשנה הבאה בירושלים הבנויה"– שולחן ליל הסדר
תחנה 3 – מתפללים לכיוון ירושלים
תחנה 4 – קיר לא מסויד בבית
תחנה 5 – חג הסיגד של יהדות אתיופיה
תחנה 6 – עולים לירושלים למרות הקושי
סיכום חלק א׳ במליאה
כל קבוצה מציגה את המסקנות שלך לשאלה איך זכרו את ירושלים במשך 2000 שנה?
המורה מסכמת על הלוח, במשפט מה שמציגה כל אחת מהתחנות.
ירושלים נשארה בלב של העם היהודי לא בגלל שכולם ראו אותה, אלא בגלל שכל דור סיפר עליה לדור הבא. כך אפשר להתגעגע גם למקום שלא היית בו: כששומעים עליו, מתפללים אליו, שרים עליו וחולמים להגיע אליו. והמנהגים השונים שלמדנו עזרו לשמור על הזיכרון הזה 2000 שנה.
חלק ב׳ – טקסט קריאה- יום ירושלים
קראו את דף המידע והשיבו על השאלות במחברת.
מדוע מציינים את יום ירושלים?
לִפְנֵי כְּאַלְפַּיִם שָׁנָה גָּלוּ הַיְּהוּדִים מִירוּשָׁלַיִם וּמֵאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל לְאַרְצוֹת רַבּוֹת בָּעוֹלָם. אַף עַל פִּי שֶׁחָיוּ רָחוֹק, הֵם לֹא שָׁכְחוּ אֶת יְרוּשָׁלַיִם. הֵם הִתְפַּלְּלוּ לִכְיוּוֹנָהּ, שָׁרוּ עָלֶיהָ וְקִוּוּ לָשׁוּב אֵלֶיהָ.
לִפְנֵי כְּשִׁבְעִים וּשְׁמוֹנֶה שָׁנָה הוּקְמָה מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, וִיהוּדִים רַבִּים חָזְרוּ לָאָרֶץ. הָעָם שָׂמַח מְאוֹד, אֲבָל יְרוּשָׁלַיִם עוֹד הָיְתָה חֲצוּיָה. הַכּוֹתֶל הַמַּעֲרָבִי וְהָעִיר הָעַתִּיקָה לֹא הָיוּ בִּידֵי מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, וִיהוּדִים לֹא יָכְלוּ לְהַגִּיעַ אֲלֵיהֶם.
בְּמִלְחֶמֶת שֵׁשֶׁת הַיָּמִים נִלְחֲמוּ חַיָּלֵי צָהָ״ל עַל יְרוּשָׁלַיִם. הַצַּנְחָנִים נִכְנְסוּ בִּגְבוּרָה דֶּרֶךְ שַׁעַר הָאֲרָיוֹת, שִׁחְרְרוּ אֶת הָעִיר הָעַתִּיקָה וְאִחֲדוּ מֵחָדָשׁ אֶת יְרוּשָׁלַיִם.
וְאָז קָרָה דָּבָר מְרַגֵּשׁ מְאוֹד. לַמְרוֹת שֶׁהַחַיָּלִים הָיוּ חֲזָקִים וְאַמִּיצִים, כְּשֶׁהֵם הִגִּיעוּ לַכּוֹתֶל הַמַּעֲרָבִי הֵם הֵחֵלּוּ לִבְכּוֹת מֵהִתְרַגְּשׁוּת. הֵם חָשְׁבוּ עַל כָּל הַדּוֹרוֹת שֶׁלִּפְנֵיהֶם: סַבָּא וְסָבְתָא, וְגַם סַבָּא רַבָּא, שֶׁהִתְגַּעְגְּעוּ לִירוּשָׁלַיִם וְחָלְמוּ לָשׁוּב אֵלֶיהָ.
זֶה הָיָה יוֹם שָׂמֵחַ וּמְיֻוחָד לְכָל מְדִינַת יִשְׂרָאֵל. מֵאָז מְצַיְּנִים אֶת יוֹם יְרוּשָׁלַיִם, לְכָבוֹד אִחוּד הָעִיר וַחֲזָרַת הָעָם הַיְּהוּדִי לִירוּשָׁלַיִם לְאַחַר שָׁנִים רַבּוֹת שֶׁל גַּעְגּוּעִים.
שאלות הבנה
- לפני כמה שנים גלו היהודים מירושלים?
- מה עשו היהודים כדי לא לשכוח את ירושלים?
- מה קרה לפני כשבעים ושמונה שנה?
- מדוע השמחה על הקמת המדינה לא הייתה שלמה לגמרי?
- לאילו מקומות בירושלים לא יכלו יהודים להגיע?
- באיזו מלחמה נלחמו חיילי צה״ל על ירושלים?
- דרך איזה שער נכנסו הצנחנים לעיר העתיקה?
- מה עשו הצנחנים בירושלים?
- מדוע החיילים בכו כשהגיעו לכותל המערבי?
- מדוע מציינים את יום ירושלים?
חלק ג׳ – פעילות יצירה – בונים את ירושלים של היום
הזמנה ליצירה:
במשך דורות יהודים זכרו את ירושלים, חלמו עליה והתגעגעו אליה. במלחמת ששת הימים ירושלים התאחדה מחדש. עכשיו נשאל:
איזו ירושלים אנחנו רוצים לבנות היום?
כל תלמיד מקבל דף בצורת "אבן ירושלמית".
על האבן הוא כותב:
- מה אני אוהב בירושלים
- מה מיוחד בעיניי בירושלים
- מה אני מאחל לירושלים
- איזו מילה חשובה הייתי רוצה להוסיף לירושלים של היום
לאחר מכן מדביקים את האבנים על בריסטול גדול, או על לוח באחת מקירות הכיתה ויוצרים יחד:
"ירושלים שלי"
תחנה 1 – שבירת הכוס בחופה
תמונות

מידע לתלמידים
בחתונה יהודית יש רגע שמח מאוד: החתן והכלה עומדים תחת החופה ומקימים בית חדש. אבל דווקא ברגע השמח הזה נהגו לשבור כוס. המנהג מזכיר לנו שגם בשמחה גדולה אנחנו זוכרים את ירושלים ואת בית המקדש שחרב. נוהגים לומר לפני כן את הפסוק:
"אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלַיִם תִּשְׁכַּח יְמִינִי".
כך ירושלים מצטרפת לשמחה, והשבר בכוס מזכיר כי השמחה אינה שלמה.
שאלות לקבוצה
- מה מזכירה שבירת הכוס?
- למה מזכירים את ירושלים דווקא בחתונה?
- מה זה מלמד על המקום של ירושלים בלב של העם היהודי?
תחנה 2 – "לשנה הבאה בירושלים הבנויה"
תמונות

מידע לתלמידים
בליל הסדר אנחנו מספרים על יציאת מצרים, סיפור שקרה לפני זמן רב מאוד. אבל בסוף ההגדה לא נשארים רק בעבר. מסיימים במילים:
"לְשָׁנָה הַבָּאָה בִּירוּשָׁלַיִם הַבְּנוּיָה".
כלומר: אנחנו זוכרים את מה שהיה, אבל גם מקווים לעתיד טוב יותר ולחזרה לירושלים.
שאלות לקבוצה
- על איזה סיפור מדברים בליל הסדר?
- למה מסיימים את ההגדה דווקא בתקווה לירושלים?
- איך המשפט הזה עזר ליהודים לזכור את ירושלים במשך דורות?
תחנה 3 – מתפללים לכיוון ירושלים
תמונות

מידע לתלמידים
יהודים שחיו במקומות רחוקים בעולם התפללו לכיוון ירושלים. יהודי במרוקו, בתימן, באתיופיה, בפולין או בעיראק — כולם פנו בתפילה אל אותו מקום. כך, גם כשהיו רחוקים מאוד, ירושלים הייתה המרכז שאליו כולם הביטו.
"עיר שחוברה לה יחידיו- עיר שעושה את כל ישראל חברים"
שאלות לקבוצה
- לאיזה כיוון פנו יהודים בתפילה?
- מה מיוחד בכך שיהודים מכל העולם פנו לאותו מקום? איך זה השפיע על היחס בין יהודים ממקומות שונים?
- איך תפילה יכולה לעזור לזכור מקום רחוק?
תחנה 4 – קיר לא מסויד בבית
תמונות

מידע לתלמידים
כאשר בונים בית חדש, יש מנהג להשאיר חלק קטן בקיר שאינו צבוע, זכר לחורבן ירושלים. גם כאשר אדם שמח בבית חדש ויפה, הוא משאיר סימן קטן שמזכיר: עדיין אנחנו זוכרים את ירושלים. כך הזיכרון לא נשאר רק בבית הכנסת או בספרים, אלא נכנס ממש לתוך הבית. יש חיבור בין הבית הפרטי שלי למקום של כל היהודים.
שאלות לקבוצה
- מה משאירים בקיר של בית חדש?
- למה מזכירים את ירושלים דווקא בבית חדש?
- מה זה מלמד על הדרך שבה יהודים זכרו את ירושלים?
תחנה 5 – חג הסיגד של יהדות אתיופיה
תמונות

מידע לתלמידים
יהודי אתיופיה חגגו במשך דורות את חג הסיגד. ביום זה היו מתכנסים, מתפללים, ומביעים געגוע גדול לירושלים. באתיופיה נהגו לעלות למקום גבוה, כמו הר, ולהתפלל לכיוון ירושלים. היום, במדינת ישראל, רבים חוגגים את הסיגד בירושלים.
שאלות לקבוצה
- מה עשו יהודי אתיופיה בחג הסיגד?
- למה עלו למקום גבוה?
- איך חג כזה עוזר לשמור על געגוע לירושלים?
תחנה 6 – עולים לירושלים למרות הקושי
תמונות

מידע לתלמידים
במשך הדורות היו יהודים שלא הסתפקו רק בתפילה ובגעגוע. למרות שהדרך הייתה ארוכה, קשה ולעיתים מסוכנת, היו אנשים שעלו לארץ ישראל ולירושלים. הם רצו לראות את המקום שעליו שמעו כל חייהם, להתפלל בו, ולהרגיש שהם קרובים יותר לחלום של העם היהודי.
שאלות לקבוצה
- למה היה קשה להגיע לירושלים בעבר?
- מה גרם לאנשים לצאת למסע כזה?
- מה אפשר ללמוד מאנשים שהיו מוכנים להתאמץ כדי להגיע לירושלים?
מדוע מציינים את יום ירושלים?
לִפְנֵי כְּאַלְפַּיִם שָׁנָה גָּלוּ הַיְּהוּדִים מִירוּשָׁלַיִם וּמֵאֶרֶץ יִשְׂרָאֵל לְאַרְצוֹת רַבּוֹת בָּעוֹלָם. אַף עַל פִּי שֶׁחָיוּ רָחוֹק, הֵם לֹא שָׁכְחוּ אֶת יְרוּשָׁלַיִם. הֵם הִתְפַּלְּלוּ לִכְיוּוֹנָהּ, שָׁרוּ עָלֶיהָ וְקִוּוּ לָשׁוּב אֵלֶיהָ.
לִפְנֵי כְּשִׁבְעִים וּשְׁמוֹנֶה שָׁנָה הוּקְמָה מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, וִיהוּדִים רַבִּים חָזְרוּ לָאָרֶץ. הָעָם שָׂמַח מְאוֹד, אֲבָל יְרוּשָׁלַיִם עוֹד הָיְתָה חֲצוּיָה. הַכּוֹתֶל הַמַּעֲרָבִי וְהָעִיר הָעַתִּיקָה לֹא הָיוּ בִּידֵי מְדִינַת יִשְׂרָאֵל, וִיהוּדִים לֹא יָכְלוּ לְהַגִּיעַ אֲלֵיהֶם.
בְּמִלְחֶמֶת שֵׁשֶׁת הַיָּמִים נִלְחֲמוּ חַיָּלֵי צָהָ״ל עַל יְרוּשָׁלַיִם. הַצַּנְחָנִים נִכְנְסוּ בִּגְבוּרָה דֶּרֶךְ שַׁעַר הָאֲרָיוֹת, שִׁחְרְרוּ אֶת הָעִיר הָעַתִּיקָה וְאִחֲדוּ מֵחָדָשׁ אֶת יְרוּשָׁלַיִם.
וְאָז קָרָה דָּבָר מְרַגֵּשׁ מְאוֹד. לַמְרוֹת שֶׁהַחַיָּלִים הָיוּ חֲזָקִים וְאַמִּיצִים, כְּשֶׁהֵם הִגִּיעוּ לַכּוֹתֶל הַמַּעֲרָבִי הֵם הֵחֵלּוּ לִבְכּוֹת מֵהִתְרַגְּשׁוּת. הֵם חָשְׁבוּ עַל כָּל הַדּוֹרוֹת שֶׁלִּפְנֵיהֶם: סַבָּא וְסָבְתָא, וְגַם סַבָּא רַבָּא, שֶׁהִתְגַּעְגְּעוּ לִירוּשָׁלַיִם וְחָלְמוּ לָשׁוּב אֵלֶיהָ.
זֶה הָיָה יוֹם שָׂמֵחַ וּמְיֻוחָד לְכָל מְדִינַת יִשְׂרָאֵל. מֵאָז מְצַיְּנִים אֶת יוֹם יְרוּשָׁלַיִם, לְכָבוֹד אִחוּד הָעִיר וַחֲזָרַת הָעָם הַיְּהוּדִי לִירוּשָׁלַיִם לְאַחַר שָׁנִים רַבּוֹת שֶׁל גַּעְגּוּעִים.
קראו השיבו על השאלות במחברת.
- לפני כמה שנים גלו היהודים מירושלים?
- מה עשו היהודים כדי לא לשכוח את ירושלים?
- מה קרה לפני כשבעים ושמונה שנה?
- מדוע השמחה על הקמת המדינה לא הייתה שלמה לגמרי?
- לאילו מקומות בירושלים לא יכלו יהודים להגיע?
- באיזו מלחמה נלחמו חיילי צה״ל על ירושלים?
- דרך איזה שער נכנסו הצנחנים לעיר העתיקה?
- מה עשו הצנחנים בירושלים?
- מדוע החיילים בכו כשהגיעו לכותל המערבי?
- מדוע מציינים את יום ירושלים?



