ארכיון מערכי שיעור - חמ"ל מורים https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/ חמ"ל – ראשי תיבות של חינוך ממלכתי לאומי. מתוך רצון לתת מענה לנושאים החינוכיים שעל הפרק מתוך מבט לאומי וממלכתי, ומתוך אמירה ברורה כי ערכי הלאום היהודי, היהדות, הציונות והדמוקרטיה חשובים לנו Sun, 19 Apr 2026 08:19:42 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.9.4 https://hamal-morim.org.il/wp-content/uploads/2024/03/cropped-תמונה-של-WhatsApp-2024-01-23-בשעה-12.14.33_83012e4a-32x32.jpg ארכיון מערכי שיעור - חמ"ל מורים https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/ 32 32 מערך שיעור יסודי ליום הזיכרון “ציוו לנו את החיים” – הנצחה למעשה (לכיתות ג-ו) https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%96%d7%99%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9f-%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%95-%d7%9c/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%96%d7%99%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9f-%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%95-%d7%9c/#respond Thu, 16 Apr 2026 08:08:05 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=5890 קהל יעד – כיתות ג–ו (למערך מותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן) משך השיעור 45 דקות מטרות השיעור זיכרון הנופלים אינו רק זיכרון של העבר, אלא קריאה להמשך חיים בעלי משמעות. התלמידים יכירו את משמעות הביטוי "במותם ציווי לנו את החיים"- הנתינה של החיילים למעננו, למען המדינה, מחייבת אותנו להמשיך בשליחותם. "למלא את החלל" – התלמידים […]

הפוסט מערך שיעור יסודי ליום הזיכרון “ציוו לנו את החיים” – הנצחה למעשה (לכיתות ג-ו) הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
קהל יעד – כיתות ג–ו (למערך מותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן)

משך השיעור 45 דקות

מטרות השיעור

  • זיכרון הנופלים אינו רק זיכרון של העבר, אלא קריאה להמשך חיים בעלי משמעות.
  • התלמידים יכירו את משמעות הביטוי "במותם ציווי לנו את החיים"- הנתינה של החיילים למעננו, למען המדינה, מחייבת אותנו להמשיך בשליחותם.
  • "למלא את החלל" – התלמידים יבחרו פעולה אישית פשוטה שבאמצעותה יוכלו “להמשיך את הדרך”, מתוך תפיסה של הנצחה למעשה.

רעיון מרכזי למורה

המעבר החינוכי בשיעור הוא:
מזיכרון  |  למשמעות  |  לפעולה

המושג המארגן:
ציוו לנו את החיים

הדגש אינו על מה שהיה או שאבד, אלא על זיכרון עם משמעות לעתיד:
הנופלים פעלו מתוך שליחות למדינה לעם ולארץ – והמשימה שלנו היא להמשיך ערכים אלו בחיי היום־יום.


במותם ציוו לנו את החיים

מהלך השיעור

פתיחה – דיון (5 דקות)

כותבים על הלוח:

“לא לשווא נפלו בננו
לא לשווא נשפך הדם
כי במותם ציוו עלינו
להמשיך הלאה בדרכם”
(רחמים שקרוב)

מומלץ לעבור על כל המילים ולוודא התלמידים מבינים את ממשמעותם (לשווא, הלאה)

  • מה המסר של השיר?
  • מה פירוש “להמשיך הלאה בדרכם”?
  • למה יש חשיבות שיהיה יום זיכרון? מה צריך לזכור?
  • רשמו על הלוח : "במותם ציוו לנו את החיים"

שלב א’ – היכרות עם חלל והערך שלו

ניתן לבחור חלל לפי היכרות של הילדים עם בוגר בית הספר או תושב המקום- ניתן לחפש אפשרויות באתר "בחייהם ציוו" המשלב קטעי השראה של הנופלים ומידע קצר אודותם: https://fzl.org.il/lesson_plans/

בן זוסמן

 בדברים שכתב בן, אפשר לראות את הרעיון הזה של המשך הדרך והמשמעות של החיים.
נקרא קטע קצר מתוך צוואתו של בן זוסמן ז״ל, שנפל בצפון רצועת עזה:

אני כותב לכם את ההודעה הזו בדרך לבסיס. אם אתם קוראים את זה כנראה שקרה לי משהו. כמו שאתם מכירים אותי, כנראה אין מאושר ממני כרגע. לא סתם הייתי ממש לקראת הגשמת החלום שלי בקרוב. אני שמח ומודה על הזכות שתהיה לי להגן על הארץ היפה שלנו ועל עם ישראל.

גם אם יקרה לי משהו, אני לא מרשה לכם לשקוע בעצב. הייתה לי הזכות להגשים את החלום והייעוד שלי ותהיו בטוחים שאני מסתכל עליכם מלמעלה ומחייך חיוך ענק.”

שיח כיתתי מונחה

  • מה מהדברים בצוואה הכי נגע בכם? מדוע?
  • כיצד הדברים עליהם דיברנו עד עתה באים לידי ביטוי בצוואה של בן זוסמן זכרו לברכה?
  • בפסקת הפתיחה כותב בן כי “הייתי ממש לקראת הגשמת החלום שלי בקרוב”, מה החלום שלו לפי מה שכתב? (הרצון לפעול למען העם והארץ?)
  • מה הערך שנוכל להמשיך לזכר בן זוסמן?

לסיכום הדיון – "לא לשווא- למען המדינה האהובה שלי"

בן כתב על איך הוא חי ובשביל מה – עם תחושת שליחות, עם אהבה לעם ולארץ שלנו, ועם רצון לתת מעצמו.

הערה למורה

לתלמידים צעירים יותר ניתן לקצר את הציטוט ולהקריא רק את המשפט:
“אני שמח ומודה על הזכות שתהיה לי להגן על הארץ היפה שלנו ועל עם ישראל”,
ולהתאים את עומק השאלות לרמת הכיתה.

שלב ג – היכרות עם המושגים "חלל" ו “הנצחה למעשה” (7 דקות)

החיילים שאינם עוד, השאירו לנו "חלל" חור ריק שחסר בו אותם ואת הטוב שלהם.

הנצחה למעשה היא כאשר אנחנו לא רק זוכרים, אלא עושים מעשה שממשיך את הדרך של מי שנפל.

סרטון הסבר על "הנצחה למעשה" –

  • לזכור = לחשוב עליו
  • להנציח למעשה = לפעול בהתאם לערכים שלו

שלב ד – פעילות אישית (10 דקות)

אם קיימת אפשרות טכנולוגית, מומלץ לתת לכל תלמיד לבחור לבד דמות להנצחה בקישור של אתר "למלא את החלל". או להציג על הלוח החכם ולבחור ביחד כמה חיילים שנפלו.

ניתן להדגים איזה ערך שהיה חשוב לנופל – וממשיכים אותו בפועל.

דוגמאות:

  • עזרה לאחרים
  • אחריות
  • אהבת הארץ
  • התמדה

ניתן לבקש כי כל תלמיד ירשום במחברת

  • שם חלל:
  • מה אני אעשה כדי "להנציח למעשה" את זכרו של החייל שנפל למען הארץ ולמעננו?

שלב ה – סיכום (5 דקות)

חזרה לשאלה מהפתיחה:

מה פירוש “להמשיך בדרכם”?

איסוף תשובות.

סיכום:

הנופלים לא ביקשו רק שנזכור אותם, אלא שנחיה חיים מלאי משמעות, שיש בהם ערכים של אחריות, אכפתיות ואהבת העם והארץ.

דגשים למורה

  • לשמור על שפה מותאמת גיל ומכבדת
  • להימנע מעיסוק בנפילת החייל עצמה, במוות.
  • לאפשר שיתוף אך לא לחייב
  • להוביל את השיח מרגש לפעולה

הפוסט מערך שיעור יסודי ליום הזיכרון “ציוו לנו את החיים” – הנצחה למעשה (לכיתות ג-ו) הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%96%d7%99%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9f-%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%95-%d7%9c/feed/ 0
מערך שיעור ליסודי – יום השואה והגבורה (כיתות ג-ו) https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a9%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%95%d7%94%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9b/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a9%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%95%d7%94%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9b/#respond Thu, 09 Apr 2026 09:18:23 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=5872 נושא השיעור “מה הסיבה לשואה?” (למערך המותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן) 🎯 מטרות השיעור התלמידים יכירו מבעד לעדשת השואה את מהות האנטישמיות, רדיפה של יהודים רק בשל יהדותם התלמידים יכירו את הסיפור ההסטורי באופן רך, במבט של ילד. התלמידים יחברו בין העבר להווה: גאווה בזהות שלנו כיום היא המשכיות וניצחון 🎬 פתיחה למורה המערך מלווה […]

הפוסט מערך שיעור ליסודי – יום השואה והגבורה (כיתות ג-ו) הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
נושא השיעור מה הסיבה לשואה?

(למערך המותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן)

🎯 מטרות השיעור

  • התלמידים יכירו מבעד לעדשת השואה את מהות האנטישמיות, רדיפה של יהודים רק בשל יהדותם
  • התלמידים יכירו את הסיפור ההסטורי באופן רך, במבט של ילד.
  • התלמידים יחברו בין העבר להווה:
    גאווה בזהות שלנו כיום היא המשכיות וניצחון

🎬 פתיחה למורה

המערך מלווה בסרטון של יד ושם, סרטון מצויר וידידותי, המפגיש את התלמידים עם סיפורה של הנקה (חנה) דה בוק — ילדה יהודייה שנרדפה בזמן השואה ללא כל סיבה, רק בשל יהדותה, ועם סיפור של חברות, וגבורה תחת סכנה.

הסרטון מאפשר מעבר מהבנה היסטורית בסיסית אל עיבוד ערכי:

  • מלחמת העולם השנייה, הנאצים אנשים רעים במלחמה במדינות רבות בעולם
  • אנטישמיות- רדיפה רק בגלל יהדות (ההשוואה בין שתי הבנות ומשפחתן מדגישה זאת)
  • כיצד הזיכרון בונה בי זהות והמשכיות

שלב א' – פתיחה: סיבה ותוצאה ואנטישמיות (כ־8 דקות)

המטרה: לבסס אצל התלמידים את ההנחה הבסיסית של “לכל דבר יש סיבה”, לנסות להבין את פשר השואה. היכרות יסודית עם אנטישמיות.

דיון בכיתה: שאלו את התלמידים:

  • למה תלמיד מקבל עונש?
  • למה מקבלים פרס?
  • למה יורד גשם?
  • למה משפחה עוברת דירה?

כתבו על הלוח:
כל דבר יש סיבה

  • למה רדפו יהודים בשואה?

אפשרו להעלות תשובות — ואז דייקו:

לא הייתה סיבה. רדפו אותם לא בגלל מה שעשו — אלא רק בגלל שהם יהודים.”

📌 דגש פדגוגי: זו ההזדמנות להסביר את המילה אנטישמיות. מילה שהתלמידים שומעים סביבם בהקשרים שונים גם כיום במרחב של שיח של ההורים על מדינות מסויימות בעולם, נאמר ובחדשות וכד'.

רקע אודות הסרטון (לעיבוד מקדים)- אורך הסרטון 12 דקות.

מותאם לילדים.

הנקה (חנה) דה בוק נולדה בשנת 1939 בעיר אמסטרדם וזכתה לחיים טובים עם משפחתה.

חוותה רדיפה ופחד בשל עליית הנאצים. עם התגברות סכנת הגירוש בשנת 1942, הוריה נאלצו להסתיר אותה. בעזרת חברת המשפחה מארי סימונס, הועברה למסתור בבית משפחת פרימוויס.

בני הזוג פרימוויס הסתירו אותה עד סוף המלחמה, למרות מחסור חמור במזון וסיכון אישי גבוה.
בין הנקה לבין פיט, בתם בת ה־6, נוצר קשר חברות עמוק שנמשך שנים רבות לאחר המלחמה.

בני הזוג פרימוויס ומארי סימונס הוכרו כחסידי אומות העולם על ידי יד ושם.

🎬 שלב ב' – צפייה בסרטון – משך הסרטון 12 דקות

הקרינו את הסרטון (יד ושם).

חברות במסתור- חנה כהן אהרונוב
הנחיה: בקשו מהתלמידים לשים לב לשני דברים:

  • למה הילדה נמצאת בסכנה? מה ההבדל בין שתי הילדות?
  • מדוע ההורים שלה נאלצים להפרד ממנה?
  • מה עוזר לה בתוך המצב? (מחשבות וזכרונות טובים)

לעיבוד משותף והעמקה מצורף קישור לדף הדפסה לתלמידים, בו נדרשים למספר את סדר האירועים, ולכתוב מתחת לכל תמונה.

שלב ג' –– חיבור עבר–הווה: זהות כהמשכיות

 אם רדפו את הילדה הנקה רק בגלל שהיא יהודייה — מה זה אומר עלינו היום?

רצו שלא יהיו יהודים, והיום אנחנו כאן, כיהודים, במדינת ישראל מדינת היהודים"

לא נתנו לה לחיות בשמחה כמו כל הילדים רק בגלל שהיא יהודיה

 “הניצחון שלנו הוא שאנחנו ממשיכים לחיות כיהודים בגאווה.”

כולנו יכולים להיות יחד במדינת ישראל, להיות מי שאנחנו , מוגנים ובלי פחד

חיבור חזרה לסיפור:
הנקה הייתה צריכה להתחבא רק בגלל שהיא יהודיה — ואנחנו יכולים להיות יהודים בגאווה,
השואה אינה רק סיפור של עבר — אלא זיכרון חשוב עבורנו
רדפו אותנו בגלל מי שאנחנו — והגבורה שלנו היום היא להמשיך להיות מי שאנחנו, בגאווה.

פעילות סיום: “שרשרת התקווה – אני ממשיך את הסיפור

זהות, וחיבור

חלקו לכל תלמיד דגלון ישראל מנייר (רצוי בגודל קטן, שאפשר לחבר לשרשרת)

בקשו מהתלמידים להשלים על גבי הדגל: "אני גאה להיות יהודי/יהודייה, כי "

📌 הנחיה למורה:
עודדו תשובות לא כלליות … לחבר לשיח בכיתה או לתחושות שצפות להם.

  • כי רדפו אותנו בגלל שאנחנו יהודים
  • כי לא נתנו ליהודים לחיות כמו יהודים
  • כי ככה סבא וסבתא שלי
  • כי אני אוהב להיות יהודי
  • כי אני אוהב את ארץ ישראל

יוצרים יחד שרשרת דגלים כיתתית, כל ילד מוזמן להדק על חוט, ולתלות בכיתה.

הפוסט מערך שיעור ליסודי – יום השואה והגבורה (כיתות ג-ו) הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a9%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%95%d7%94%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9b/feed/ 0
יום השואה תשפ"ו – לעולם לא עוד https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a9%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%aa%d7%a9%d7%a4%d7%95-%d7%9c%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d-%d7%9c%d7%90-%d7%a2%d7%95%d7%93/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a9%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%aa%d7%a9%d7%a4%d7%95-%d7%9c%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d-%d7%9c%d7%90-%d7%a2%d7%95%d7%93/#respond Thu, 09 Apr 2026 08:35:38 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=5871 (למערך מותאם לתלמידי יסודי לחצו כאן) חלק א-זוכרים ניתן לבקש מהתלמידים לתמצת ב3-4 משפטים את ארועי השואה ולהשוות בין הנושאים המרכזיים שהועלו על ידם בפדלט או בלוח לתזכורת והכרות מהירה על אירועי השואה ישנו סרטון טוב של יד ושם: חלק ב-לומדים את הלקח לדיון בכיתה מהו הלקח העולמי והיהודי שניתן ללמוד מארועי השואה (הקטעים הם […]

הפוסט יום השואה תשפ"ו – לעולם לא עוד הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
(למערך מותאם לתלמידי יסודי לחצו כאן)

חלק א-זוכרים

ניתן לבקש מהתלמידים לתמצת ב3-4 משפטים את ארועי השואה ולהשוות בין הנושאים המרכזיים שהועלו על ידם בפדלט או בלוח

לתזכורת והכרות מהירה על אירועי השואה ישנו סרטון טוב של יד ושם:

חלק ב-לומדים את הלקח

לדיון בכיתה מהו הלקח העולמי והיהודי שניתן ללמוד מארועי השואה

(הקטעים הם ברמות שונות וניתן להתאימם לכיתה הרלוונטית)

זכרון בסלון

מנשר הניצולים

הערך לעולם לא עוד בויקיפדיה

יוסי אחימאיר

הרב ליאור אנגלמן:

בין הלקחים שיכולים לעלות בכיתה: חובת המאבק ברשע עוד בהיותו קטן, הצורך במדינה יהודית חזקה, שיבת היהודים לארץ ישראל, מאבק בגזענות ובאנטישמיות ועוד. כמובן מדובר בלקחים שכולם נכונים ושאלת התעדוף והמינון שלהם שנויה במחלוקת ציבורית.

חלק ג-מה אמרו הנספים?

מכתבו האחרון של מרדכי אנילביץ

שיר הפרטיזנים

מה המסר העולה מקטעים אלו?

חלק ד

בשבועות האחרונים יצאה ישראל למבצע שאגת הארי כהמשך למבצע עם כלביא.

האם וכיצד לדעתכם יושמו במבצע זה לקחי השואה?

הפוסט יום השואה תשפ"ו – לעולם לא עוד הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a9%d7%95%d7%90%d7%94-%d7%aa%d7%a9%d7%a4%d7%95-%d7%9c%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d-%d7%9c%d7%90-%d7%a2%d7%95%d7%93/feed/ 0
מדוע לחגוג עצמאות? על הודיה ומחויבות https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%a2-%d7%9c%d7%97%d7%92%d7%95%d7%92-%d7%a2%d7%a6%d7%9e%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%95%d7%93%d7%99%d7%94-%d7%95%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%a2-%d7%9c%d7%97%d7%92%d7%95%d7%92-%d7%a2%d7%a6%d7%9e%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%95%d7%93%d7%99%d7%94-%d7%95%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa/#respond Wed, 25 Mar 2026 10:46:03 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=4373 (למערך מותאם לתלמידי יסודי לחצו כאן) קביעת יום העצמאות בדיון שנערך בכנסת בחודש ניסן תש"ט, אפריל 1949 לגבי קביעת תאריכו של יום העצמאות (שתחילה נקרא יום הקוממיות) אמר חבר הכנסת בן ציון דינור (שמאוחר יותר היה שר החינוך) את הדברים הבאים: "קביעת יום הקוממיות, או חג השיחרור, … זהו הצעד הראשון של הכנסת בעיצוב דמותה […]

הפוסט מדוע לחגוג עצמאות? על הודיה ומחויבות הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
(למערך מותאם לתלמידי יסודי לחצו כאן)

קביעת יום העצמאות

בדיון שנערך בכנסת בחודש ניסן תש"ט, אפריל 1949 לגבי קביעת תאריכו של יום העצמאות (שתחילה נקרא יום הקוממיות) אמר חבר הכנסת בן ציון דינור (שמאוחר יותר היה שר החינוך) את הדברים הבאים:

"קביעת יום הקוממיות, או חג השיחרור, … זהו הצעד הראשון של הכנסת בעיצוב דמותה התרבותית של מדינת ישראל, של ישראל המחודשת. משום כך יש חשיבות מרובה ביותר, .. לקביעת דמותו, צורתו והישלבו למערכת חייה התרבותיים של האומה. כל חג בישראל יש ..יסודות.

ישנו זכרון היסטורי בכל חג. בכל חג בישראל יש אידיאה, אידיאולוגיה מסויימת, בחג החנוכה' כבחג הפסח­… כל חג מכוון כך, שבו ­ בכל הווייתו ­ גלומה האידיאה שלו. בהתאם לכך ישנו לכל חג סמל מסויים,

אני רוצה להגיד, כיצד אני מתאר את החג הזה. אני סובר, שחג זה הוא חג החירות, חג שיחרור האומה, חג קיבוץ גלויות, חג של אקטיביזם* חג של קוממיות" (מתוך דברי הכנסת עמ' 19)

* להבנת המושג אקטיביזם ציוני-דינור מתכוון לפעילות האקטיבית בתחומי ההתיישבות, הלחימה ההעפלה והפעילות המדינית שהביאה לתקומת ישראל ושינתה את מצבם של היהודים מכאלו שהמתינו בגלות באופן פסיבי לגאולה לכאלו שפעלו למענה באופן מעשי.

שאלות לדיון בכיתה:

  • מה מסמל החג עבור דינור (שייצג את דעת רוב חברי הכנסת באותה עת)?
  • מה דעתכם על המסרים של חג העצמאות על פי דינור? האם הם רלוונטיים להיום?
  • האם לאור מסרים אלו קיומו של החג תלוי במצב הרוח הלאומי של מדינת ישראל בכל שנה ושנה?

כיצד חוגגים חג לאומי?

מתוך מנהגי החג שנקבעו עם קביעתו, נוכל להבין את המשמעות והמהות שעמדה בבסיס קביעת ציון החג. לדינור היו כמה הצעות כיצד יש לחוג את יום העצמאות.

"ראשית כל שבתון ­ביטול מלאכה וחג בבית.

יש לקבוע בחג זה מנהג של סעודות משותפות. החוק צריך לקבוע שבחג זה לא זו בלבד שבכל בית מתקיימת סעודה, אלא כמו בחג הפסח… מתאספות משפחות ­משפחות וסועדות ביחד. ע"י חגיגה משותפת באים לידי ביטוי רגשות האחווה, הידידות והקשר הלאומי, אותם רגשות האחווה, והידי­דות, שהיו הכוח המניע במלחמת ישראל לעצמאותו, יש לפתחם ולטפחם.

יש לקבוע בחוק, שבאותו יום צריך להדליק אורות. בספר חשמונאים ב' לא נזכר, אמנם, שחג החנוכה הראשון היה חג ­האורים. רק פלאביוס (=יוסף בן מתיתיהו) כתב על "אורות"' והוא הסביר שהאורות מסמלים את יציאת ישראל מעבדות לחירות ומאפילה לאור גדול.

גם המנהג של פרחים וירקות צריך להיכנס למנהגים של החג הזה. אני מציע שבחג זה נוסיף לסעודות משפחתיות משו­תפות בערב החג גם אורות ,ולמחרתו ביום ­החג יש לקשט את הבתים והחוצות בפרחים ובירק.

הריני מציע עוד דבר אחד… תיכתב מגילת חירות ישראל. ישנם סופרים בישראל, ותמיד נהג ישראל לציין בדורות הבאים את עברו. יש להטיל על סופרים גדולים או וועדה לכתוב את המגילה. ובמגילה זו יונחו חמישה יסודות. היסוד הראשון: נאמנות ישראל לארצו אשר תסופר במגילה מדור לדור. יסופר בה, שאחרי חורבן בית­ המקדש לא עזב ישראל את ארצו, וחמש מאות שנה אחרי חורבן ירושלים עוד נלחם ישראל ­ יותר מכל עם עתיק בעולם ­ על ארצו. דבר זה יש לספר מדור לדור, למען ידעו בכל העולם, כי טפלו עלינו שקר, שעזבנו את ארצנו! יש לספר, שהגולה נוצרה רק חמש מאות שנה אחרי חורבן הבית, כאשר באו עלינו ערבים כובשים והוציאו את ישראל מארצו. הם לקחו את אדמתנו, והם שלקחו את ארצנו. … במגילה הזאת יש לספר מהי גלות. עלינו לחנך את דורנו ואת הדורות הבאים למען יידעו מה היתה הגלות לישראל, למען יידעו שאנחנו נשאנו את חרפת העמים. אנחנו צריכים באותה מגילה במלים קצרות להוכיח, שכל העלילות שהעלילו על ישראל מדור לדוד, אינן אלא נסיון של העמים לכפר על שפיכת דם ישראל … צריך שיסופר מה רבה נאמנות ישראל לארצו מדור לדור. בה צריך לספר על המרד בגלות מראשית חיבת ציון והציונות עד מלחמת החירות ועד הכרזת העצמאות…"

משימת כתיבה:

-מה המסרים שמבקש דינור להעביר באמצעות הצעותיו?

-מה מבין רעיונותיו של דינור התקיים הלכה למעשה ומצוין כיום בצורה זו או אחרת ביום העצמאות? מה דעתכם על הצעותיו?

-אילו מנהגים מצביעים על כך שיום העצמאות נועד להזכיר לעם ולחנכו למחויבות להמשך המפעל הציוני?

-לצד הדיון בכנסת החליטה מועצת הרבנות הראשית לציין את יום העצמאות כיום הודיה לאלוקים על הקמת המדינה – קראו והביעו דעתכם על החלטת הרבנות בקישור זה.

-האם וכיצד אתם ומשפחותיכם מציינים את יום העצמאות בהתאם לרוח היעדים הנ"ל? מדוע?

בין מחוייבות להודיה

משימה כיתתית:

(הערה למורה- מומלץ להכין על 10 כרטיסיות כל אחד ממנהגי יום העצמאות שלהלן)

במדינת ישראל התקבעו במשך השנים מנהגים שונים לציון יום העצמאות

מיינו מנהגים אלו למנהגים המסמלים הודיה ומנהגים המסמלים חינוך למחויבות

  1. קישוט הבתים והרחובות בדגלי ישראל (לקליפ נחמד על קישוט הארץ בדגלים ביום העצמאות בימי הקורונה) מה אתם חשים לנוכח הרחובות המדוגללים
  2. טקס הדלקת המשואות– טקס מיום העצמאות תשפ"ד (צפייה מדקה 53)

רשימת מדליקי המשואות – כדאי להכיר כמה מהם ולהבין מה המסר בכך שהם נבחרו להדליק משואות.

בשנים האחרונות התקבע המנהג לבצע טקס הדלקת משואות גם ברשויות המקומיות השונות-האם אתם יודעים מי מדליק השנה משואות בישובכם ומדוע?

  1. תפילות הלל ותפילות חגיגיות בבתי הכנסת (לנוסח התפילה המיוחד -למעוניינים ניתן לדון על מבנה התפילה ומשמעות פרקי ההודיה הנקראים בה)
  2. חגיגות ובמות בידור ברחבי הערים
  3. יציאה לטיולים ברחבי הארץ בדגש על אתרי התיישבות ומורשת קרב
  4. סעודות משפחתיות ושל חברים ("מנגלים")
  5. בעבר מצעד צה"ל-כיום בקור בבסיסי וחניוני צהל ומטסים של חיל האויר
  6. קבלת פנים לחיילים מצטיינים בבית הנשיא
  7. חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי
  8. טקס חלוקת פרסי ישראלרשימת הזוכים במשך השנים -מה ניתן ללמוד מדמותם?

לדיון בכיתה לאחר המיון:

  • אילו מנהגים נוספים אתם מכירים ביום העצמאות? מה משמעותם?
  • האם יש מנהגים שאינם שייכים להודיה או למחוייבות? האם אותם ראוי לצמצם השנה?

 


לסיכום יום העצמאות

יום העצמאות איננו רק יום של שמחה וריצה אחר במות בידור, אלא יום של הודיה על היש ומחויבות להמשך בנין המדינה. גם בשנה קשה ומורכבת, כאשר לא תמיד אנו מרוצים ממצבה של המדינה בתחומים שונים ומתמודדים עם כאב ואתגרים, הרי ההודיה על היש והמחויבות להמשך נותרת בעינה-אולי אפילו יותר מאי פעם.

לשימושכם רצועת (פלייליסט) שירי תקומה ועידוד ליום העצמאות: ספוטיפיי , יוטיוב , אפל

חג עצמאות שמח!

אבינו שבשמים – ברך את מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו

הפוסט מדוע לחגוג עצמאות? על הודיה ומחויבות הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%93%d7%95%d7%a2-%d7%9c%d7%97%d7%92%d7%95%d7%92-%d7%a2%d7%a6%d7%9e%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%a2%d7%9c-%d7%94%d7%95%d7%93%d7%99%d7%94-%d7%95%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa/feed/ 0
בעד ארצנו – גבורת הנופלים ומשמעותה https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%91%d7%a2%d7%93-%d7%90%d7%a8%d7%a6%d7%a0%d7%95-%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%a0%d7%95%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%9e%d7%a9%d7%9e%d7%a2%d7%95%d7%aa%d7%94/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%91%d7%a2%d7%93-%d7%90%d7%a8%d7%a6%d7%a0%d7%95-%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%a0%d7%95%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%9e%d7%a9%d7%9e%d7%a2%d7%95%d7%aa%d7%94/#respond Wed, 25 Mar 2026 09:05:42 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=4357 בכל יום במלחמה זו, כטבעה של מלחמה, ישנם עוד ועוד חללים. המילים "הותר לפרסום", רעשי המסוקים הנוחתים בבתי החולים ועוד, כולם נחרטים עמוק בלב ובתודעה של כל אחד מאיתנו. מערך זה נועד לחשוף את מימדי העומק שיש בגבורת הנופלים. ההבנה כי ״למות בעד ארצנו״ – אין משמעותו קידוש המוות, אלא חידוד חשיבות ערך החיים דווקא, […]

הפוסט בעד ארצנו – גבורת הנופלים ומשמעותה הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
בכל יום במלחמה זו, כטבעה של מלחמה, ישנם עוד ועוד חללים. המילים "הותר לפרסום", רעשי המסוקים הנוחתים בבתי החולים ועוד, כולם נחרטים עמוק בלב ובתודעה של כל אחד מאיתנו. מערך זה נועד לחשוף את מימדי העומק שיש בגבורת הנופלים. ההבנה כי ״למות בעד ארצנו״ – אין משמעותו קידוש המוות, אלא חידוד חשיבות ערך החיים דווקא, חיי משמעות ותוכן. נתחיל בטרומפלדור, נמשיך בדברי בן-גוריון ונסיים עם צוואת חייל גיבור שנפל ב״מלחמת חרבות ברזל״.

הערה: המערך שלפניכם עוסק בנושא "כבד". יש לשקול היטב אם המערך מתאים לאופי ולגיל של כיתתכם. (למערך מותאם לגילאי יסודי לחצו כאן)

טוב למות בעד ארצנו

הביטו בתמונת "האריה השואג" בתל-חי.

בתחתיתו של הפסל נטבע המשפט המיוחס ליוסף טרומפלדור (בשינויי נוסח קלים. על השאלה אם אכן טרומפלדור אמר את המשפט, ראו כאן), "טוב למות בעד ארצנו".

  • מה אתם חושבים על המשפט הזה?
  • האם ישנם ערכים נוספים שאתם חושבים ש"טוב" למות למענם? מהם?
  • מה ניתן ללמוד עלינו (כפרטים וכאומה) מכך שישנם ערכים שלמענם אנו מוכנים למות?

לסרטון כללי על פרשת תל חי (מתאים גם לחט"ב) ראו כאן:

מיתוס תל חי הפך לאבן-דרך בציונות. מאז ועד היום מלווה אותנו גבורת לוחמי תל-חי, והקריאה "טוב למות בעד ארצנו". כל חייל וחיילת בצה"ל נשבעים בסוף הטירונות שלהם: "הנני נשבע(ת) ומתחייב(ת) בהן צדקי לשמור אמונים למדינת ישראל, לחוקיה ולשלטונותיה המוסמכים…ולהקדיש כל כוחותיי ואף להקריב את חיי להגנת המולדת ולחירות ישראל".

עצם הנכונות של אדם להקדיש את כוחותיו ואף את חייו למען ערכים – מקדשת אותם גם כאשר אין צורך להקריב את חייו בפועל למענם. ברוח דברים אלו, אמר מרטין לותר קינג כי אדם שאין לו דבר שהוא מוכן למות למענו – במדיה מסויימת הוא אינו ראוי לחיות (קישור).

כאשר חייל "עולה על מדים" – מדים אחידים, אותם לובש גם הטירון וגם הרמטכ"ל – הוא למעשה מצהיר על נכונותו לתרום את כשרונותיו, מרצו, יכולותיו הפרטיות, כל אשר יש לו ואף את חייו למען הכלל. בכך, מעיד האדם על עצמו שהקיום שלו אינו קיום עראי, לשמונים או תשעים שנה, אלא קיום נצחי, הקשור בשלשלת הדורות של עם ישראל כולו – בעבר ובעתיד.

בן גוריון – "הנשק הסודי" שלנו

הקשר הבין-דורי הזה, קשר של חיים ומוות למען הכלל, קיבל ביטוי בדברים אותם כתב ראש ממשלת ישראל הראשון, דוד בן גוריון:

"חזון-דורות הפך בלב חלוצים אלה תביעה מתמדת מעצמם. לאחר שזרקו מאחורי גוום ירושת עברם בגלות*, התחילו בארץ הכל מחדש, ושיקעו חייהם במפעל-בראשית, בהנחת יסודות ראשוניים, חמריים וגופניים, וגם תרבותיים ורוחניים, לחיי עם עצמאי; הכשירו אדמה והפריחו שממה; חצבו בורות וגילו מים; סללו דרכים וכבישים; בנו כפרים וערים; שמו בפי עצמם ובפי ילדיהם שפה חדשה, שפת-העולמים של עמם; חישלו כוח יהודי; ארגנו הגנה והנהלה עצמית; נלחמו עם פגעי-הטבע וכוחות-המדבר, וניטעה בלבם ההרגשה שלא מן ההפקר ולא מחסד-זרים זכו בכל אשר להם, אלא אך ורק מפרי עמלם, יצירתם ומאבקם. האדמה אשר מתחת לרגליהם, הלחם שהם אוכלים, הלשון אשר בפיהם, הבית שבו הם שוכנים, הדרך שעליו הם צועדים, הבטחון המובטח לילדיהם ולמשפחתם- כל אלה הם פרי מאמציהם ומעשה-ידיהם; וזה רק החלו לעשות, כי מאחורי מפעל-בראשית זה עומד חזון-קדומים, והוא גם חזון-עתידות, על גאולת עם ואדם, גאולה מלאה ושלמה, אשר למענה עלו, פעלו, עבדו נאבקו, ולמענה הם מוכנים למסור נפשם. זה היה היתרון האחד שהיה למגיני המדינה הצעירה של אויביהם, ובנשק סודי זה, ברוח ללא-חת של מגשימי-חזון, ניצחו המעטים את המרובים."


* הדברים הללו נובעים מהרעיון הציוני, שבן גוריון היה מנושאיו, של "שלילת הגלות". אין כאן המקום להאריך בזה, אך המעוניינים יכולים לקרוא על כך בקישור זה.


את הדברים הללו כתב דוד בן גוריון בשנת 1952 בהקדמה כרך הראשון של הספר "גווילי אש", המאגד דברים של נופלים בקרב (קישור).

משימת כתיבה:

  • מדוע לדעתכם בספר זכרון לנופלים, החליט בן גוריון לשים את מסירות הנפש רק בתום רשימה ארוכה ומפורטת של מעשים חלוציים וציוניים רבים (כמו סלילת כבישים, חציבת בורות מים ועוד)?
  • מהי לדעתכם החשיבות בכך ש"ניטעה בלבם ההרגשה שלא מן ההפקר ולא מחסד-זרים זכו בכל אשר להם, אלא אך ורק מפרי עמלם, יצירתם ומאבקם"? הרי לכאורה זה כיף ונעים לקבל דברים מן-המוכן?
  • מהם אותם "חזון קדומים" ו"חזון עתידות" אליהם מכוון לדעתכם בן גוריון?

לסיכום: השאיפה העיקרית – לחיות חיי ערך ומשמעות

דבריו של בן גוריון מדגישים את העקרון היהודי, כי מסירות נפש בפירושה המילולי (נכונות למות) היא רק הקצה של השאיפה העיקרית – לחיות חיים שבהם האדם הפרטי רואה את עצמו לא רק כאטום-בודד המרחף בחלל הריק, אלא קשור למעגלי-קיום רחבים יותר. מעגלים אלו מתחילים בתא-המשפחתי הקרוב, ומתרחבים אל המשפחה המורחבת, החברים, בני כיתתנו, והם מתרחבים ועולים, עד שאנו מגיעים אל מעגלי הקיום של האומה, וממנה לעולם כולו.

אין כאן מחיקה וביטול של האדם הפרטי, חלילה, אלא הבנה כי הקיום שלו מקבל משמעות נוספת כאשר הוא קושר את גורלו במעגלים רחבים יותר. זאת ועוד, כפי שהדגשנו, אין ביהדות שאיפת-מוות כפי שיש בדתות אחרות, אלא שאיפה לחיות חיים של ערך ומשמעות. רק במקרה שבו המציאות כופה על האדם להגיע לבחירה בין מוות למען הערכים הנעלים ובין חיים ריקים מתוכן, אזי הבחירה במסירות-הנפש למען הערכים מדגישה ומבליטה כי כל שנות-החיים שקדמו לכך היו גם הן מלאות בערך ומשמעות.

"שיום יגיע ואהיה אחד מהם"

ב-כ' בכסלו תשפ"ד (3 בדצמבר 2023) נפל הלוחם בן זוסמן מירושלים בקרב ברצועת עזה. בן 22 היה בנופלו. לאחר מותו, גילתה משפחתו כי לפני צאתו לקרב הפקיד בן צוואה, אותה ביקש למסור למשפחתו אם ייפול בקרב. צפו בסרטון שהופק על ידי פרויקט צוללת כחולה – במותם ציוו לנו את החיים – בן זוסמן הי״ד:

הצוואה של בן זוסמן ז״ל, שנפל בצפון רצועת עזה

"אני כותב לכם את ההודעה הזו בדרך לבסיס. אם אתם קוראים את זה כנראה שקרה לי משהו. כמו שאתם מכירים אותי, כנראה אין מאושר ממני כרגע. לא סתם הייתי ממש לקראת הגשמת החלום שלי בקרוב. אני שמח ומודה על הזכות שתהיה לי להגן על הארץ היפה שלנו ועל עם ישראל.

גם אם יקרה לי משהו, אני לא מרשה לכם לשקוע בעצב. הייתה לי הזכות להגשים את החלום והייעוד שלי ותהיו בטוחים שאני מסתכל עליכם מלמעלה ומחייך חיוך ענק. כנראה שאשב ליד סבא ונשלים קצת פערים, כל אחד יספר על החוויות שלו ומה השתנה בין מלחמה למלחמה. אולי גם נדבר קצת פוליטיקה, נשאל אותו מה דעתו.

אם חס וחלילה אתם יושבים שבעה, תהפכו אותה לשבוע של חברים, משפחה וכיף. שיהיה אוכל, בשרי כמובן, בירות, שתייה מתוקה, גרעינים, תה וכמובן כמובן עוגיות של אמא. תעשו צחוקים, תשמעו סיפורים, תפגשו את כל שאר החברים שלי שעוד לא ראיתם. וואלה? מקנא בכם. הייתי רוצה לשבת שם לראות את כולם.

עוד נקודה חשובה מאוד מאוד. אם חלילה אפול בשבי, חי או מת. אני לא מוכן שחייל או אזרח אחד יפגעו בגלל איזו עסקה לשחרורי. אני לא מרשה לכם לא לנהל קמפיין או מאבק או משהו כזה. לא מוכן שישוחררו מחבלים תמורתי. בשום דרך, צורה או עסקה. אל תפרו את המילים שלי בבקשה.

אני אגיד את זה שוב, יצאתי מהבית בלי שבכלל זומנתי למילואים. אני מלא גאווה ותחושת שליחות ותמיד אמרתי שאם אצטרך למות הלוואי וזה יהיה בהגנה על אחרים ועל המדינה. ירושלים, הפקדתי שומרים, שיום יגיע ואהיה אחד מהם

שאלות לדיון:

  • מה מהדברים בצוואה הכי נגע בכם? מדוע?
  • כיצד הדברים עליהם דיברנו עד עתה באים לידי ביטוי בצוואה של בן זוסמן הי"ד?
  • בפסקת הפתיחה כותב בן כי "הייתי ממש לקראת הגשמת החלום שלי בקרוב", ובמשפט הבא הוא כותב "אני שמח ומודה על הזכות שתהיה לי להגן על הארץ היפה שלנו ועל עם ישראל", כאשר הוא יודע כי הוא עלול למות בקרב. לאור הדברים עליהם דיברנו, כיצד ניתן לדעתכם לגשר על הפער בין שני המשפטים הללו, בין הפרטי לכללי?
  • בן מדבר על כך שאם ייפול בקרב, הוא "יישב בשמיים" עם סבו שנפטר והם "ישלימו פערים" וידברו הן על החוויות שלהם והן על "מה שהשתנה בין מלחמה למלחמה". כיצד לדעתכם מבטאים משפטים אלו את הקשר הבין-דורי ואת הדברים עליהם דיברנו עד עתה?
  • מדוע לדעתכם מבקש בן ממשפחתו שיעשו את השבעה עליו באופן כל כך חריג, של שמחה וכיף?
  • מהם לדעתכם הערכים שהונחלו בבית על ידי הוריו של בן, שהביאו אותו לכתוב כזו צוואה בגיל 22? האם גם אתם רוצים שילדיכם העתידיים יהיו מסוגלים לכתוב דברים שכאלו? אם כן, אילו ערכים עליכם להנחיל להם לאורך השנים, וכיצד תעשו זאת?

לזכר הנופלים על תקומת ישראל, ניתן לצפות בסרטונים קצרים שהופקו על ידי פרויקט ״צוללת כחולה״ ובו מסר נופלים ממלחמת "חרבות ברזל", בכתב ידם. אנו מצדיעים לגבורתם ולמסירותם, זוכים להשראה מהם, ומתחייבם להמשיך את דרכם.

הפוסט בעד ארצנו – גבורת הנופלים ומשמעותה הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%91%d7%a2%d7%93-%d7%90%d7%a8%d7%a6%d7%a0%d7%95-%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%a0%d7%95%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%95%d7%9e%d7%a9%d7%9e%d7%a2%d7%95%d7%aa%d7%94/feed/ 0
יום העצמאות – תודה ומחוייבות. מערך שיעור ליסודי (כיתות ב'-ו') https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a2%d7%a6%d7%9e%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%aa%d7%95%d7%93%d7%94-%d7%95%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%99%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a2%d7%a6%d7%9e%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%aa%d7%95%d7%93%d7%94-%d7%95%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%99%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2/#respond Wed, 25 Mar 2026 07:52:13 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=4672 קהל יעד: כיתות ב'-ו' משך השיעור: כ-45 דקות (למערך מותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן) מטרות: לעורר תחושת שייכות, גאווה ואחריות למדינה. 2. לחבר את חג העצמאות לתכנים של ערכים, תודה, ואכפתיות. 3. לאפשר שיח מותאם גיל על מהי "מדינה" ומה התפקיד שלנו בה. מצגת יום העצמאות – תודה ומחוייבות פתיחה (10 דקות) שאלה פותחת בכיתה: […]

הפוסט יום העצמאות – תודה ומחוייבות. מערך שיעור ליסודי (כיתות ב'-ו') הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
קהל יעד: כיתות ב'-ו'
משך השיעור: כ-45 דקות

(למערך מותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן)

מטרות:

  1. לעורר תחושת שייכות, גאווה ואחריות למדינה.
    2. לחבר את חג העצמאות לתכנים של ערכים, תודה, ואכפתיות.
    3. לאפשר שיח מותאם גיל על מהי "מדינה" ומה התפקיד שלנו בה.

מצגת

יום העצמאות – תודה ומחוייבות

פתיחה (10 דקות)

שאלה פותחת בכיתה:
מה אתם אוהבים ביום העצמאות?

מעבר קצר ע"י המורה:
זה באמת חג שמח עם פעילויות משמחות. זה יום הולדת לכל המדינה, אבל יום העצמאות הוא גם הזדמנות להבין ולהכיר את הסיפור של הקמת המדינה שלנו, את היחוד שלה מאז ועד היום. והזדמנות להגיד תודה – ולהיזכר שישלנו תפקיד בבנייה של המדינה.

טקסט קריאה – ציטוט מתוך עיתון:

לצעירים רק כותרת מישראל היום: לתלמידי ה-ו ניתן לקרוא מאמר זה

"עם כל הקשייםמדינת ישראל היא נס. חברה שיש בה כל כך הרבה טוב. אנחנו לא רקשמחים על מה שישאלא גם אחראים לשמור עליו." (ישראל היום, תשפ"ד)

הכתבה מYNET

❓ שאלות שיחה בעקבות הציטוט:

  1. מה לדעתכם הכותב מתכוון כשהוא כותב ש"ישראל היא נס"?
    2. למה חשוב לא רק לשמוח – אלא גם לשמור על מה שיש?
    3. איך ילדים יכולים להיות "אחראים למדינה"?

סרטון מומלץ לצפייה- , שמספר בצורה ברורה את סיפור הקמת המדינה, יחד עם הזדמנות להעריך את הנס הגדול והמאבקים שקדמו לעצמאות:

סרטון לכיתות ה-ו. הישגים של מדינת ישראל: ("כנגד כל הסיכויים" – AISH)

שיח כיתתי – מחברים את הסרטון לחיים שלנו:

– מה מיוחד במדינת ישראל?  נסו לצין כמה שיותר עובדות שאתם זוכרים.

– איך אתם אומרים תודה למדינה?
– באילו דרכים אנחנו יכולים להראות שאכפת לנו מישראל?

פעילות סיכום (10–15 דקות)

אפשרות א: "לב תודה למדינה"
– כל תלמיד מצייר לב וכותב בו:
• על מה אני מודה במדינה?
• מה אני מתחייב לעשות השבוע כדי לשמח מישהו?

אפשרות ב: "דגל המחוייבות"
– כל תלמיד מצייר דגל ישראל קטן, ובתוכו משפט אחד שמביע מחוייבות למדינה (כגון: “אתנדב”, למען חיילים, אטייל בארץ “אעזור לחברים”, “אניף דגל" ," אגיד תודה”. ,

סיכום על הלוח (לכתיבה משותפת):

| תודה על… | מחוייבות שלי היא… |
|————|———————–|
|              |                            |
|              |                            |

משימות בחירה – לשיעורי בית –

  • ראיון : דברו עם מישהו מבוגר בבית, או מצוות בית הספר, ושאלו אותו:
    "למה בעיניך מדינת ישראל היא דבר חשוב?" ניתן להוסיף שאלות.
  • יצירת גרף הישגים של המדינה/המצאות ישראליות אפשר גם ליצור כמצגת (עבודה עם מחשב/פלאפון).
  • בחירת דמות משמעותית במדינה ולכתוב עליה ת"ז ומדוע היא מוערכת בעיניכם. מה תרומתה למדינה?
  • כתיבה אישית- אילו ערכים חשובים לי במדינה ומדוע?
  • חיבור שיר על אהבת הארץ.

הפוסט יום העצמאות – תודה ומחוייבות. מערך שיעור ליסודי (כיתות ב'-ו') הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%a2%d7%a6%d7%9e%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%aa%d7%95%d7%93%d7%94-%d7%95%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%99%d7%99%d7%91%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2/feed/ 0
שיר של גבורה – ליום הזכרון https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%a9%d7%99%d7%a8-%d7%a9%d7%9c-%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%96%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9f/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%a9%d7%99%d7%a8-%d7%a9%d7%9c-%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%96%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9f/#respond Tue, 24 Mar 2026 13:20:44 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=4383 מאז ראשית הציונות ועד היום נפלו רבבות אזרחים ולוחמים במאבק על תקומת ישראל, וביום הזכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה אנו מציינים את זכרם, מצדיעים לגבורתם ולמסירותם ומתחנכים להמשיך את דרכם. (למתעניינים במערך שכתבנו בעבר על גבורת הנופלים, לחצו כאן) לזכרם של הנופלים נכתבו במשך השנים מאות שירים שאחדים מהם הפכו לנכסי צאן ברזל של […]

הפוסט שיר של גבורה – ליום הזכרון הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
מאז ראשית הציונות ועד היום נפלו רבבות אזרחים ולוחמים במאבק על תקומת ישראל, וביום הזכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה אנו מציינים את זכרם, מצדיעים לגבורתם ולמסירותם ומתחנכים להמשיך את דרכם.

(למתעניינים במערך שכתבנו בעבר על גבורת הנופלים, לחצו כאן)

לזכרם של הנופלים נכתבו במשך השנים מאות שירים שאחדים מהם הפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית. אנו מציעים לכם לעסוק בכמה מהם, חלקם מהידועים ביותר ואחרים פחות, אבל כולם מעבירים מסר של גבורה, מסירות ותקומה. ניתן ללמד אחדים מהם בכיתה או בפעילות קבוצתית

לשימושכם פלייליסטים עם שירים בעלי מסר של גבורה ומסירות המתאימים ליום הזכרון – לצד השירים הבאנו שאלות לדיון או למשימת כתיבה , להבנה והעמקה בשיר.

רצועה של גבורה: ספוטיפיי , יוטיוב , אפל

רצועה של גבורה למוסדות תורניים: ספוטיפיי , יוטיוב , אפל

ארץ צבי/תלמה אליגון (1977)

מילות השיר מופיעות כאן. הרקע לשיר הוא כמובן מבצע יונתן שהתחולל בשנת 1976. לרקע על המבצע בסרטון מצויר.

בשנת 2006 נוסף לשיר בית לזכרו של רס"ן רועי קליין, שנפל במלחמת לבנון השנייה כאשר קפץ על רימון ברצונו להגן על לוחמיו. לסיפור גבורתו של רועי לחצו כאן.

שאלות לדיון על השיר

  • אילו מילים בשיר רומזות לארועים ההיסטורים השונים עליהם הוא נכתב (מבצע אנטבה ומעשהו של רועי)?
  • בשיר נאמרו המילים: שֶׁעִצְּבוֹנָהּ וּשְׂשׂוֹנָהּ/הֵם שְׁתִי וָעֵרֶב בְּבֶגֶד יוֹמָהּ.. הסבירו משפט זה ואת הקשר בינו לבין המועד בו מצוינים יום הזכרון ויום העצמאות. מה דעתכם על השורה בשיר ועל הצורה ששילוב זה בא בציון יום הזכרון ויום העצמאות?
  • אילו ערכים המדריכים את מדינת ישראל ואת צבאה כיום באים לידי ביטוי בשיר? כיצד ערכים אלו באו לידי ביטוי במלחמת חרבות ברזל?

אחי גבורי התהילה/ דודו ברק (1973)

למילות השיר לחצו כאן.

הביטוי "אחי גבורי התהילה" נכנס לתרבות הישראלית בזכותו של הסופר היהודי אמריקאי שכתב בשנת 1948 בעיצומה של מלחמת העצמאות ובהשראתה רומן גדול על חמשת האחים לבית חשמונאי שחוללו את מרד המכבים. במסגרת הרומן שמעון, האח האחרון שנותר לאחר קרבות החירות מספר את סיפור גבורתם של אחיו.

הביטוי זכה לפופולריות רבה בעקבות נאומו של מפקד חטיבה 7 שמואל גונן (גורודיש) עם סיום קרבות השריון במלחמת ששת הימים בהתייחסו לנופלים בקרבות.

(לשיקול המורה האם לעסוק בדמותו של שמואל גונן ובנאום לאור מלחמת יום כיפור שהתחוללה שבע שנים מאוחר יותר. למעוניינים ניתן להרחיב כאן).

השיר עצמו נכתב זמן קצר לפני מלחמת יום כיפור אך הולחן במהלכה ובהשראתה.

שאלות לדיון על השיר

  • מיהם האחים המוזכרים בשיר. בכיתות המכירות את הנושא ניתן לבדוק מה היה גורלו של כל אחד מהם במהלך מלחמות החשמונאים (על האחים וגורלם לחצו כאן)?
  • בשיר מתוארים תפקידים צבאיים שונים וזירות קרב שונות במלחמת יום כיפור -מהם? (לתקציר המלחמה)
  • בביטוי השתמשו אנשים שונים כדי לתאר את מלחמות החשמונאים, לרמוז למלחמת העצמאות, להספיד את נופלי ששת הימים ולשיר על מלחמת יום כיפור-מה המסר בשימוש באותו ביטוי בהקשר זה? מה דעתכם על מסר זה. התייחסו גם לסמל יום הזכרון "דם המכבים".

אבא, אמא וכל השאר/ראובן פולייטי (2011)

למילות השיר לחצו כאן.

השיר נכתב בידי סמל ראובן פוליטיי הי"ד שנפל במלחמת ההתשה שלאחר מלחמת יום כיפור (1973). על קורות חייו ראו כאן.

שאלות לדיון על השיר

  • השיר מתאר את חווית המלחמה הקשה – כיצד מסר זה בא לידי ביטוי?
  • למרות התחושה הקשה הלוחם בשיר (ובמציאות) נחוש להלחם – מדוע?
  • צפו בנאומו של הרמטכ"ל משה דיין בקיבוץ נחל עוז בשנת 1956 בהלוויתו של מפקד הקיבוץ רועי רוטנברג שנפל מידי מחבלים. איזו שורה בשיר מתאימה למסר העולה מדבריו של דיין? מה דעתכם על מסר זה בימינו ולאור ארועי שמחת תורה תשפ"ד?

ליל מלאך/נעמי שמר (1983)

למילות השיר ראו כאן

שאלות לדיון על השיר

  • השיר מתייחס לארועים המתוארים בספר בראשית פרק ל״ד פס' כה-לא. כיצד הארועים באים לידי ביטוי בשיר? מה הוסיפה המשוררת על תיאור הארועים כפי שמופיע בתנ"ך?
  • לאילו ארועים היסטוריים מהדורות האחרונים רומזת שמר בשיר? האם תוכלו לתאר ארועים היסטוריים מימי מערכות ישראל בהם "לא עזר לי איש הלילה"?
  • אילו שורה מהשיר נראית בעיניכם כבעלת המסר המשמעותי ביותר ליום הזכרון לחיילי צהל?
  • אחד מחיילי צה"ל ששירת במהלך מלחמת חרבות ברזל במחנה שורה אליו הובאו גופות הנופלים, כתב לאריאל הורביץ, בנה של שמר את המכתב הבא בקישור זה. מה אתם חשים לנוכח המכתב ולנוכח תשובתו של הורביץ

דודי ירד לגנו/יעקב לוריא (2024)

(מילות השיר לצד הסרטון)

השיר נכתב על פי מכתב שהותיר אלקנה ויזל הי"ד שנפל בקרב ברצועת עזה. על אלקנה ראו בסרטון.

הערה: השיר מבטא עמדה בסוגיית השבויים – לשיקול בית הספר האם וכיצד להתייחס

שאלות לדיון על השיר

  • מה מקור הביטוי "דודי ירד לגנו" ומה משמעותו בהקשר השיר (התייחסו לציטוט: ״דודי ירד לגנו, לערוגות הבושם, לרעות בגנים וללקוט שושנים" (שיר השירים ו ב) – "אלה נשמות צדיקים שמסלקן מביניהם" (תלמוד ירושלמי ברכות פ"ב הל' ח).
  • מה המסרים שמבקש אלקנה להעלות במכתבו? עם אילו מהם אתם מזדהים? ומדוע?
  • "עכשיו כותבים את ההיסטוריה של עם ישראל"-כיצד ניתן להתייחס לנופלים במערכות ישראל לאור משפט זה? מה אתם חשים לגביו?

הלוחם העברי/גולן ואך

(מילות השיר בתמליל הסרטון)

השיר נכתב לזכרו של עברי דיקשטיין, ובשיר מנגנות גם הדס הרשקוביץ, שבעלה יוסי הרשקוביץ נפל בקרבות בעזה, וציפי גולדברג שבעלה הרב אבי גולדברג נפל בלבנון.

שאלות לדיון על השיר
  1. מהם מאפייניו של הלוחם העברי על פי השיר?
  2. איזה המשכיות היסטורית באה לידי ביטוי במעשיו של הלוחם העברי? מהי משמעותה של המשכיות זו?

אילו עוד שירים (מהפלייליסט המובא בראשית המערך או מהידע הכללי שלכם) הקשורים ליום הזכרון משמעותיים בעיניכם? אילו מסרים אתם לוקחים מהם?

הפוסט שיר של גבורה – ליום הזכרון הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%a9%d7%99%d7%a8-%d7%a9%d7%9c-%d7%92%d7%91%d7%95%d7%a8%d7%94-%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%96%d7%9b%d7%a8%d7%95%d7%9f/feed/ 0
מערך שיעור ליסודי – פסח: מהי חירות? (כיתות ג-ו) (מותאם לזום) https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9e%d7%94%d7%99-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%9b%d7%99%d7%aa%d7%95/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9e%d7%94%d7%99-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%9b%d7%99%d7%aa%d7%95/#respond Wed, 18 Mar 2026 09:15:54 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=5844 (למערך המותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן) 🎯 מטרות השיעור להבין מהי חירות להכיר את סיפור יציאת מצרים כחג של חירות להבין שחירות היא גם משהו פנימי – לא רק חיצוני לפתח תחושת בחירה אישית וחוסן לאור ימים אלו שאנו נתונים בהם  פתיחה – מה זה בכלל חירות? שאלת פתיחה לתלמידים: מי יודע מה זה “חירות”? […]

הפוסט מערך שיעור ליסודי – פסח: מהי חירות? (כיתות ג-ו) (מותאם לזום) הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
(למערך המותאם לתלמידי תיכון לחצו כאן)

🎯 מטרות השיעור

  • להבין מהי חירות
  • להכיר את סיפור יציאת מצרים כחג של חירות
  • להבין שחירות היא גם משהו פנימי – לא רק חיצוני
  • לפתח תחושת בחירה אישית וחוסן לאור ימים אלו שאנו נתונים בהם

 פתיחה – מה זה בכלל חירות?

שאלת פתיחה לתלמידים: מי יודע מה זה “חירות”?

אחרי כמה תשובות, להסביר בפשטות:

חירות = להיות חופשי.

לעשות דברים בלי שמישהו מכריח אותך.

 חיבור לפסח – מה קרה בהגדה?

פותחים בהתייחסות לסיפור שיעבוד העברים על ידי פרעה במצרים.

סיפור יציאת מצרים ארע בליל הפסח, ולכן מאז מציינים מידי שנה את חג הפסח, חג החירות.

זה הזמן לערוך בירור מילולי עם הבנת המושגים:

  • עם ישראל היה עבדים – לא יכלו לבחור.
  • עבד = אדם ששייך למישהו אחר, ועושה מה שאומרים לו.
  • בני חורין = אנשים שיכולים לבחור מה לעשות. אין עליהם "בעלות".

🟣 סיפור קצר – נתן שרנסקי – סרטון מקסים לימי שאגת הארי

לספר בקצרה:

נתן שרנסקי היה יהודי שחי במדינה שבה אסור היה לדבר בחופשיות או לעלות לישראל.

הוא נאבק על מה שהוא מאמין בו – ונכנס לכלא.

שם ניסו לשבור אותו, אבל הוא אמר דבר מדהים:

אפשר לקחת לי את הגוף – אבל לא את הבחירה שלי מי להיות.”

להציג את הסרטון של נתן שרנסקי בו הוא מסביר לתלמידים מה ניתן לעשות עם המצב שאנחנו "תקועים בבית" במצב של מלחמה:

מצורף סרטון מעולה עם 5 המלצות של שרנסקי לתלמידים הנמצאים בבתיהם בשל מגפות או מלחמות. איך לעבור את התקופה בבית, בקשו מהתלמידים לרשום מהם 5 ההמלצות- וכיצד הם שומרות על החירות שלנו?

אפשר להציג שקף מסכם לסרטון:

  1. לתת משמעות- לבחור להבין את התפקיד שלכם.
  2. ⁠ לזכור שלא תלוי בכם מתי ייגמר. תלוי בי להיות איש חופשי- תבנו תוכניות שאתם שולטים בהם.
  3. ⁠לשמור על חוש הומור- מבט חיובי
  4. ⁠לעשות משהו שאוהבים
  5. ⁠תרגישו קשר עם כל העם- ביחדכם לבחור שאתם לא לבד

 קישור למציאות של הילדים

לשאול:

  • האם יש מצבים שאנחנו לא שולטים בהם?
  • למשל: מלחמה, אזעקות, ביטולים, לחץ…

👉 אז מה כן בשליטה שלנו?

(להוביל לתשובה: ההתנהגות, הבחירה, הגישה)

 מסר מרכזי (להציג שקף ולבקש להעתיק למחברות)

חירות אמיתית = איך אני בוחר להגיב למה שקורה לי

🔵 פעילות קצרה – “הבחירה שלי

כל תלמיד משתף "דבר אחד שאני בוחר לעשות למרות שקשה"

דוגמאות:

  • להישאר רגוע
  • לעזור בבית
  • לשמח חבר
  • להמשיך ללמוד

לסיום לחבר הכל:

בפסח יצאנו מעבדות לחירות.
אבל גם היום –

להיות בן חורין זה לדעת לבחור איך להיות, גם כשלא הכל בשליטתנו. לבחור בטוב.

הפוסט מערך שיעור ליסודי – פסח: מהי חירות? (כיתות ג-ו) (מותאם לזום) הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%9c%d7%99%d7%a1%d7%95%d7%93%d7%99-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9e%d7%94%d7%99-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%9b%d7%99%d7%aa%d7%95/feed/ 0
מערך שיעור – פסח: מהי חירות? (מותאם לזום) https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9e%d7%94%d7%99-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%90%d7%9d-%d7%9c%d7%96%d7%95%d7%9d/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9e%d7%94%d7%99-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%90%d7%9d-%d7%9c%d7%96%d7%95%d7%9d/#respond Wed, 18 Mar 2026 09:07:25 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=5841 (למערך מותאם לתלמידי יסודי לחצו כאן) 🎯 מטרות השיעור להבין שחירות איננה רק מצב חיצוני אלא יכולת פנימית לבחור לזהות מצבי “שיעבוד” גם בעולם חופשי לפתח תחושת אחריות אישית וחוסן פנימי לחבר בין פסח לבין המציאות האישית של התלמידים רקע: אנחנו נמצאים בימים גדולים והסטורים, אך גם תקופה לא פשוטה. מתקפת טילים, אי וודאות, ביטולים, […]

הפוסט מערך שיעור – פסח: מהי חירות? (מותאם לזום) הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
(למערך מותאם לתלמידי יסודי לחצו כאן)

🎯 מטרות השיעור

  • להבין שחירות איננה רק מצב חיצוני אלא יכולת פנימית לבחור
  • לזהות מצבי “שיעבוד” גם בעולם חופשי
  • לפתח תחושת אחריות אישית וחוסן פנימי
  • לחבר בין פסח לבין המציאות האישית של התלמידים

רקע:

אנחנו נמצאים בימים גדולים והסטורים, אך גם תקופה לא פשוטה. מתקפת טילים, אי וודאות, ביטולים, פחות שליטה על מה שקורה סביבנו, מה שגורר תחושת מתח, חשש או חוסר ודאות.

ודווקא בתוך הימים האלה מגיע חג פסח, שנקרא גם  חג החירות.

בשיעור הזה ננסה לדון במושג חירות, מיהו  בן חורין? וכיצד ממשיכים להרגיש חירות וחוסן גם בתוך מציאות מורכבת.

פתיחה: היכרות עם סיפורו של אסיר ציון – נתן שרנסקי

להקראה או להציג על מסך בזום לתלמידים:

נתן שרנסקי היה יהודי שחי בברית המועצות הסובייטית, בתקופה שבה לא הייתה חירות אמיתית.
המשטר אסר על חופש ביטוי, על תמיכה בציונות ועלייה לישראל.

שרנסקי נאבק על זכויות אדם ועל זכותו להיות ציוני. בשל כך הוא נעצר, הואשם בבגידה, ונשלח לשנים של מאסר בכלא הסובייטי, כאשר חלקן בבידוד קשה מאוד.

החוקרים ניסו לשבור אותו: להכריח אותו להודות בטעותו, לוותר על האמת שלו.

אבל בתוך הכלא הוא הבין דבר עמוק:

אפשר לשלוט במה שקורה לי, אבל לא במי שאני בוחר להיות.

וכך הוא אמר לשופט שדן אותו למאסרו:

 “אתה חושב שאתה חופשי… אך מבין שנינו – אני הוא בן החורין האמיתי.
אמנם גופי יהיה משועבד, אך רוחי תישאר חופשית
ואילו אתה – אינך חופשי להכריע לפי אמונתך.”

💬 לדיון בקבוצה

איך יכול להיות שאדם בכלא—מרגיש חופשי יותר מהשופט?

נסו לכתוב במחברת מהי חירות לפי נתן שרנסקי?

מצורף סרטון מעולה עם 5 המלצות של שרנסקי לתלמידים שבבית תחת מלחמה גלובלית. איך לעבור את התקופה בבית, בקשו מהתלמידים לרשום מהם 5 ההמלצות- וכיצד הם שומרות על החירות שלנו?

אפשר להציג שקף מסכם לסרטון:

  1. לתת משמעות- לבחור להבין את התפקיד שלכם.
  2. ⁠ לזכור שלא תלוי בכם מתי ייגמר. תלוי בי להיות איש חופשי- תבנו תוכניות שאתם שולטים בהם.
  3. ⁠לשמור על חוש הומור- מבט חיובי
  4. ⁠לעשות משהו שאוהבים
  5. ⁠תרגישו קשר עם כל העם- ביחדכם לבחור שאתם לא לבד

להעמקה:

 “ניתן למצוא עבד שרוחו מלאה חירות, ולהיפך – בן חורין שרוחו רוח של עבד.” (הרב הראשי לישראל – הרב אברהם יצחק הכהן קוק)

סיכום הדיון:

חירות היא לאו דווקא מצב חיצוני, כמה אני חופשי לזוז ממקום למקום – אלא מצב פנימי.

חלק שני: עדות מהמציאות – אלי שרעבי

אלי שרעבי הוא אחד מהישראלים שנחטפו לעזה באירועי 7 באוקטובר.
הוא הוחזק בשבי בתנאים קשים מאוד—בלי ודאות, בלי שליטה על מה שיקרה, מנותק מהמשפחה ומהעולם.

מתוך עדויות שהתפרסמו על השבי, עולה כי אחד הדברים שעזרו לשורדים היה הניסיון לא לאבד את עצמם: להיאחז במחשבות, באמונה, בזיכרונות ובתקווה. במצב שבו כמעט כל שליטה חיצונית נלקחת, נשאר לאדם דבר אחד: היכולת לבחור מי הוא יהיה בתוך הסיטואציה.

שתפו מסך עם כריכת ספרו של שרעבי בו הוא מתאר את מה שעבר:

💬 לדיון בקבוצה

מה השורה המסכמת של הספר? כיצד יכול היה אלי שרעבי לבחור בחיים כשהוא בשבי החמאס?

מה הוא מתאר שעזר לו? מה בעצם נשאר לאדם כשאין לו שליטה על המציאות?

האם גם אתם מסוגלים לבחור לשלוט על המציאות שלכם למרות שהרבה ממה שקורה היום הוא בלתי צפוי, לעיתים מפחיד, ומגביל את השגרה הרגילה שלנו כתלמידים?

חלק שלישי: השיר של בר השיר “עבדים” – ברי סחרוף

(להשמיע / לקרוא קטעים)

🧠 שאלות לדיון

  • למה אנשים משועבדים לפי השיר?
  • מה פירוש “יש לנו כזה כאילו”?
  • למה כולם רוצים להיות חופשיים—אבל לא ברור ממה?
  • מה הדבר שהכי “מנהל” אנשים היום?

סיכום ביניים:

לכתוב על הלוח מסר

חירות אמיתית = לא מה קורה לי,
אלא איך אני בוחר להגיב למה שקורה לי

הבחירה לראות טוב!!

פעילות סיום – “בחירה אחת שלי”

חירות אמיתית: לא מה קורה לי, אלא איך אני מגיב

 “ישנה חירות אחת שאותה אי אפשר לגזול מהאדם: לבחור את תגובתו לכל מצב".
(ויקטור פרנקל)

חירות ≠ שליטה במציאות
חירות = שליטה בתגובה חיובית שלי למציאות

רשמו על הלוח בחירות שלכם, שגורמות לחם תחושת חירות.

הפוסט מערך שיעור – פסח: מהי חירות? (מותאם לזום) הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%9e%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%a9%d7%99%d7%a2%d7%95%d7%a8-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9e%d7%94%d7%99-%d7%97%d7%99%d7%a8%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%90%d7%9d-%d7%9c%d7%96%d7%95%d7%9d/feed/ 0
חג פסח – לילו של אליהו הנביא https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%97%d7%92-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%95-%d7%a9%d7%9c-%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%94%d7%95-%d7%94%d7%a0%d7%91%d7%99%d7%90/ https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%97%d7%92-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%95-%d7%a9%d7%9c-%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%94%d7%95-%d7%94%d7%a0%d7%91%d7%99%d7%90/#respond Tue, 17 Mar 2026 09:16:35 +0000 https://hamal-morim.org.il/?post_type=lesson_plans&p=4359 שיר ישן אך אקטואלי מאי פעם לשולחן החג… ליל הסדר זו הזדמנות לשיח. מומלץ להפיץ בקרב הורי התלמידים, ידידים ומכרים. כמדי שנה אנחנו מצטרפים לשרשרת ארוכה של אבותינו מימי יציאת מצרים ועד היום החוגגים את ליל השימורים כזכר ליציאת מצרים. כולנו נאספים, משפחה וחברים לחזק את הברית הכרותה ביננו כבנים לעם ישראל, ומקיימים את מצוות […]

הפוסט חג פסח – לילו של אליהו הנביא הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
שיר ישן אך אקטואלי מאי פעם לשולחן החג… ליל הסדר זו הזדמנות לשיח. מומלץ להפיץ בקרב הורי התלמידים, ידידים ומכרים.

כמדי שנה אנחנו מצטרפים לשרשרת ארוכה של אבותינו מימי יציאת מצרים ועד היום החוגגים את ליל השימורים כזכר ליציאת מצרים.

כולנו נאספים, משפחה וחברים לחזק את הברית הכרותה ביננו כבנים לעם ישראל, ומקיימים את מצוות "והגדת לבנך" המעביר את דגל המורשת והתקווה מדור לדור.

השנה בליל בסדר נזכור את הלוחמים ובני משפחותיהם בכל הזירות, את משפחות הפצועים והנופלים ואת כל הפועלים למען עם ישראל בטחונו וחירותו.

השיר שכתב אלתרמן בפסח תש"ח, נכתב בימיה של מלחמה אחרת – ומתאים כל כך לימנו אנו.

לילו של אליהו הנביא – נתן אלתרמן

הוא יגיע הסב כעברו מתמיד

על בתי ישראל באזור ואדרת
הוא יבוא אל שולחן היחידה העברית
הלובשת עשן ועפר ועופרת

את היד הוא יושיט אל כוסו כמנהג
דום תקום לפניו הפלוגה ובפתח
כדמעה אדירה של זהב ושל חג
הירח יבער ברקיע של פסח

יברך את שולחן הסעודה התמה
יברך כל פלוגה אם חונה או ניידת
יברך את הכוח הקם לאומה
שעם חג ראשיתה בשנית היא נולדת

ברקיע גבוה של ליל מלחמה
הירח יבער ואדמה עין היין
והסב שהזקין עם זקנת האומה
יימצא כעומד על ערשה זה הליל

וילחש אז הסב: בין מם-מם ומם-כף
לא אבחינה, שאו לקדמון שכמוני
אבל צור ישראל, המם-אב לבניו
יברך את חגכם עלי לחם העוני

יברך את שולחן הסעודה החמה…

שאלות לדיון בשולחן החג:

  • מה ההמשכיות אותה מסמל אליהו הנביא המבקר את הלוחמים?
  • מי זה המם – אב? איזו ברכה נותן לדעתכם ה״מם אב לבניו״?

  • השיר הולחן בשנת תשל"ד זמן קצר לאחר מלחמת יום הכיפורים. מדוע לדעתכם הולחן השיר דווקא אז?

  • מה היה אומר אליהו הנביא ללוחמי צה"ל באוויר בים וביבשה בפרוס חודש ניסן וחג החרות השנה?

הפוסט חג פסח – לילו של אליהו הנביא הופיע לראשונה ב-חמ"ל מורים.

]]>
https://hamal-morim.org.il/lesson_plans/%d7%97%d7%92-%d7%a4%d7%a1%d7%97-%d7%9c%d7%99%d7%9c%d7%95-%d7%a9%d7%9c-%d7%90%d7%9c%d7%99%d7%94%d7%95-%d7%94%d7%a0%d7%91%d7%99%d7%90/feed/ 0